Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Komendant Powiatowy Policji złożył hołd pomordowanym w Palmirach i w Granicy

Data publikacji 16.09.2019

W sobotę (14 września br.) na Cmentarzu-Mauzoleum w Palmirach odbyła się uroczystość patriotyczno-religijna upamiętniająca wybuch II wojny światowej i ofiary egzekucji w Puszczy Kampinoskiej. W uroczystości uczestniczył Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Minister Andrzej Dera, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, I Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinspektor Dariusz Augustyniak, Zastępca Komendanta Stołecznego Policji inspektor Marek Chodakowski oraz Komendant Powiatowy Policji dla Powiatu Warszawskiego Zachodniego młodszy inspektor Tomasz Dałek wraz z Zastępcą nadkomisarzem Tomaszem Sapińskim. W tym samym dniu kierownictwo komendy w Starych Babicach uczestniczyło w uroczystości patriotyczno-religijnej, która odbyła się na cmentarzu wojennym w Granicy. Spoczywa na nim około 800 żołnierzy Wojska Polskiego poległych w Puszczy Kampinoskiej we wrześniu 1939 r.

W sobotę (14 września br.) Komendant Powiatowy Policji młodszy inspektor Tomasz Dałek wraz z Zastępcą nadkomisarzem Tomaszem Sapińskim wziął udział w uroczystości upamiętniającej ofiary masowych egzekucji przeprowadzanych w czasie II wojny światowej na terenie Puszczy Kampinoskiej. Uroczystość odbyła się na Cmentarzu-Mauzoleum w Palmirach, w miejscu pamięci narodowej. W uroczystości wziął udział również Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Minister Andrzej Dera, który odczytał list Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, I Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinspektor Dariusz Augustyniak, Zastępca Komendanta Stołecznego Policji inspektor Marek Chodakowski, Komendant Wojewódzki Policji z siedzibą w Radomiu młodszy inspektor Zbigniew Mikołajczyk oraz p.o. Komendant Powiatowy Policji w Nowym Dworze Mazowieckim młodszy inspektor Przemysław Suchecki wraz z delegacjami.

Uroczystość rozpoczęła się o 16.00 na Cmentarzu-Mauzoleum w Palmirach, gdzie Metropolita Warszawski ks. kard. Kazimierz Nycz celebrował mszę świętą za poległych i pomordowanych. W dalszej części odbyło się nabożeństwo ekumeniczne oraz odczytany został Apel Pamięci, po którym zaproszeni goście złożyli wieńce na mogiłach ofiar. Salwę honorową ku czci poległych oddała Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego.

Palmiry to cmentarz – mauzoleum, miejsce pamięci narodowej stanowiące jeden z najbardziej znanych symboli martyrologii inteligencji polskiej w okresie II wojny światowej. W tym miejscu hitlerowscy oprawcy dokonali egzekucji ponad 2000 osób, wśród których znalazło się wielu przedstawicieli polskiej elity politycznej, intelektualnej i kulturalnej.

W tym samym dniu kierownictwo Komendy Powiatowej Policji dla Powiatu Warszawskiego Zachodniego z siedzibą w Starych Babicach uczestniczyło w uroczystości patriotyczno-religijnej, która odbyła się na cmentarzu wojennym w Granicy. Spoczywa na nim około 800 żołnierzy Wojska Polskiego poległych w Puszczy Kampinoskiej we wrześniu 1939 r.

/ego/

 

 

 

  • Cmentarz-Mauzoleum w Palmirach
  • Cmentarz-Mauzoleum w Palmirach
  • Cmentarz-Mauzoleum w Palmirach
  • Cmentarz-Mauzoleum w Palmirach
  • Cmentarz-Mauzoleum w Palmirach
  • Cmentarz-Mauzoleum w Palmirach
  • Cmentarz wojenny w Granicy
  • Cmentarz wojenny w Granicy
  • Cmentarz wojenny w Granicy
Powrót na górę strony