Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pasy bezpieczeństwa obowiązkowe!

Data publikacji 03.11.2009

Policjanci ze Strarych Babic przypominają o obowiązku zapinania pasów podczas jazdy samochodami. Pasy bezpieczeństwa są najskuteczniejszym znanym środkiem ratującym życie ludzkie podczas wypadku drogowego. Zapięte pasy bezpieczeństwa to czasami jedyna szansa na przeżycie.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 39 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym jest zgodny z art. 30 oraz art. 47 w związku z art. 31 ust. 3 konstytucji. W pozostałym zakresie Trybunał umorzył postępowanie. Trybunał stwierdził, że nakaz stosowania pasów bezpieczeństwa w pojazdach samochodowych nie narusza normy zawartej w art. 30 konstytucji, gwarantującej każdemu poszanowanie godności człowieka.

Komunikat prasowy po rozprawie dotyczącej obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa w pojazdach samochodowych -źródło TK

Pasy bezpieczeństwa są najskuteczniejszym znanym środkiem ratującym życie ludzkie podczas wypadku drogowego. Zapięte pasy bezpieczeństwa w momencie uczestniczenia w wypadku drogowym to najczęściej jedyna szansa na przeżycie. Mają one bowiem istotny wpływ na łagodzenie skutków wypadku.

Badania wskazują, że stosowanie pasów bezpieczeństwa przez osoby siedzące z przodu zmniejsza o 45 % ryzyko powstania obrażeń śmiertelnych, natomiast cięzkich nawet do 50%.

W czasie wypadku osoba siedząca z tyłu, która nie zapięła pasów bezpieczeństwa, swoim ciężarem ciała może uderzyć z ogromną siłą w przednie siedzenie samochodu, w wyniku czego złamie zagłówek lub oparcie fotela, tym samym spowoduje śmiertelne zagrożenie dla kierowcy lub pasażera siedzącego z przodu. Trzeba pamiętać, że przy zderzeniu już z prędkością zaledwie 50 km/h ciało jest wyrzucane z siedzenia z siłą ok. 1 tony.

Poduszka powietrzna stosowana w pojazdach zabezpiecza ciało przed urazami tylko w przypadku stosowania pasów bezpieczeństwa.

Obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa zostal wprowadzony w Polsce w 1983r. i dotyczył wówczas tylko przednich siedzeń oraz dróg poza obszarem zabudowanym. W 1991 r. obowiązek ten rozszerzono również na siedzenia tylne oraz wszystkie drogi. W 1999r. wprowadzono obowiązek stosowania fotelików ochronnych do przewożenia dzieci w wieku do 12 lat nieprzekraczających 150 cm wzrostu.

info: kgp, /ego/
 

Powrót na górę strony