Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odpowie za znęcanie się nad żoną

Data publikacji 26.09.2017

Znęcanie się nad osobą najbliższą jest przestępstwem ściganym z urzędu. W takich sytuacjach Policja ma obowiązek zawsze interweniować, a w przypadku stwierdzenia przemocy domowej założyć „Niebieską Kartę”. Tak też było i w tym przypadku, gdy policjanci z Ożarowa Mazowieckiego zostali zawiadomieni o znęcaniu się fizycznym i psychicznym przez męża nad żoną. Mundurowi zatrzymali 32-letniego mieszkańca gminy. W chwili zatrzymania był nietrzeźwy, miał 1,8 promila alkoholu w organizmie. Gdy wytrzeźwiał usłyszał zarzuty. Teraz za swoje zachowanie odpowie przed sądem.

Dyżurny komisariatu w Ożarowie Mazowieckim został poinformowany o stosowaniu przez męża przemocy fizycznej i psychicznej nad żoną. Policjanci wysłuchali pokrzywdzoną, przyjęli zawiadomienie o przestępstwie i założyli tzw. „Niebieską Kartę”. Jak ustalili funkcjonariusze, mężczyzna od siedmiu lat wyzywając, ubliżając, a także popychając i uderzając po całym ciele znęcał się fizycznie i psychicznie nad swoją żoną. Policjanci zebrali materiał dowodowy, który pozwoliłby na przedstawienie mu zarzutu znęcania się.

Gdy wieczorem udali się do jego miejsca zamieszkania celem przeprowadzenia dalszych czynności, zastali w nim pokrzywdzoną i 32-latka. Mężczyzna podczas interwencji był agresywny. W pewnym momencie w obecności funkcjonariuszy odepchnął kobietę, po czym zamachnął się ręką usiłując ją uderzyć. Widząc to policjanci natychmiast obezwładnili mężczyznę i go zatrzymali. Był nietrzeźwy, badanie alkomatem wykazało, że miał 1,8 promila alkoholu w organizmie. Mundurowi doprowadzili mężczyznę do policyjnej celi. Gdy wytrzeźwiał usłyszał zarzuty.

Z punktu widzenia prawa przemoc w rodzinie to przestępstwo. Stosowany jest tutaj najczęściej artykuł 207 kodeksu karnego:

Art. 207 § 1. Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim lub osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 2. Jeżeli czyn określony w § 1 połączony jest ze stosowaniem szczególnego okrucieństwa, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

§ 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 lub 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

/ego/

 

Powrót na górę strony