Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Ruszył sezon motocyklowy - policjanci apelują o ostrożność

Data publikacji 27.03.2017

Sezon motocyklowy rozpoczęty. Wraz z poprawą pogody na drogi wyjechało już wielu miłośników jazdy motocyklem i motorowerem. Jak wskazują policyjne statystyki, ta pasja nie zawsze łączy się z bezpieczeństwem na drodze. Wystarczy jedna sekunda nieuwagi, a motocyklista może zginąć na miejscu lub zostać kaleką do końca życia! Wczoraj w Koczargach Nowych doszło do śmiertelnego wypadku z udziałem motocyklisty. Policjanci apelują do wszystkich użytkowników dróg o zachowanie rozwagi, ostrożności oraz przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.

Rozpoczął się sezon motocyklowy. Na drogach pojawili się fani jednośladów. Dodatnia temperatura, sucha nawierzchnia i coraz dłuższy dzień to dla motocyklistów wyraźna oznaka, że czas na przesiadkę z samochodu na dwa kółka. Niestety, jak pokazują coroczne obserwacje, nie obywa się wówczas bez tragicznych w skutkach wypadków.

Tak też było wczoraj, gdy dyżurny komendy w Starych Babicach otrzymał zgłoszenie o wypadku śmiertelnym z udziałem motocyklisty. Do zdarzenia doszło na drodze wojewódzkiej nr 580 w Koczargach Nowych. Policjanci pod nadzorem prokuratury ustalają okoliczności i przebieg tego zdarzenia.

Jak wynika z policyjnych statystyk, wina za wypadki drogowe z udziałem motocyklistów leży po obu stronach uczestników ruchu drogowego – zarówno po stronie kierowców motocykli, jak i kierujących samochodami. Różnica jednak polega na tym, że w przypadku nawet najdrobniejszej kolizji tych dwóch pojazdów, to motocyklista ma mniejsze szanse na przeżycie albo wyjście z tego bez obrażeń. Jak zawsze apelujemy do wszystkich kierujących o rozwagę i przestrzeganie przepisów. Każdy uczestnik ruchu drogowego musi mieć na względzie bezpieczeństwo swoje i innych.

Corocznie policjanci z „drogówki” wzywani są do wielu wypadków z udziałem motocyklistów. Wielu z nich zostaje do końca życia kalekami, wielu ginie. Jak wskazują policyjne statystyki, ta pasja nie zawsze łączy się z bezpieczeństwem na drodze. Wsiadając na motocykl, kierowca musi mieć świadomość, że jest narażony na większe ryzyko wypadku, niż kierowcy samochodów osobowych w podobnych sytuacjach. W chwili wypadku drogowego motocyklista doznaje poważnych urazów, chroniony jest właściwie tylko przez kask. Kierowcę samochodu chroni karoseria, pasy bezpieczeństwa, poduszka powietrzna. Kierowca motocykla za kierownicą powinien czuć się dobrze i pewnie, szanować innych użytkowników dróg oraz znać i przestrzegać przepisy oraz zasady bezpieczeństwa.

W bezpiecznym podróżowaniu motocyklem może pomóc stosowanie się do kilku podstawowych rad:

  1. Bezpieczna jazda na motocyklu oznacza, że to kierowca panuje zawsze nad pojazdem – nigdy odwrotnie.

  2. Nie popisuj się ryzykowną jazdą przed kolegami – to może kosztować życie albo zdrowie ciebie lub inną osobę!

  3. Motocyklista nigdy nie powinien „wciskać się” pomiędzy jadące pojazdy. Kiedyś ktoś może go nie zauważyć.

  4. Zawsze wyraźnie sygnalizuj wykonywanie manewrów.

  5. Niespodziewane zbaczanie z toru jazdy, grozi najechaniem przez inny pojazd.

  6. Jeśli czujesz gniew, frustrację lub agresję – nie siadaj za kierownicą!

  7. Od momentu, gdy wsiadasz na motocykl, koncentruj się wyłącznie na bezpiecznej jeździe.

  8. Jazda pod wpływem alkoholu i narkotyków może być przyczyną śmierci! Zrezygnuj z nich, jeśli nie chcesz, by ktoś postawił ci przydrożny krzyż.

  9. Kask ochronny, ochraniacze, odpowiednie buty i rękawice – zwiększą twoje bezpieczeństwo.

Policjanci apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego o szczególną rozwagę. Pamiętajmy: dobrym kierowcą nie jest ten, komu wydaje się, że potrafi dobrze jeździć, ale ten, kogo umiejętności przewidywania przewyższają umiejętności jazdy.

info na podst. ksp, /ego/