Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odprawa roczna i podsumowanie efektów pracy policjantów w 2016 roku

Data publikacji 25.01.2017

Wczoraj w Komendzie Powiatowej Policji dla Powiatu Warszawskiego Zachodniego odbyła się odprawa roczna z udziałem Zastępcy Komendanta Stołecznego Policji młodszego inspektora Piotra Berenta. W spotkaniu uczestniczyli kierownicy komórek i jednostek organizacyjnych oraz policjanci i pracownicy cywilni KPP z siedzibą w Starych Babicach, a także zaproszeni goście, w tym Starosta Warszawski Zachodni, przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, służb powiatowych, prokuratury oraz Państwowej Straży Pożarnej i Straży Miejskiej, a także Dyrektor Kampinoskiego Parku Narodowego i Komendant Straży Parku.

Wczoraj o 13.00 w Komendzie Powiatowej Policji dla Powiatu Warszawskiego Zachodniego odbyła się roczna odprawa kadry kierowniczej podsumowująca pracę i działania podjęte w ubiegłym roku przez policjantów Komendy Powiatowej Policji dla Powiatu Warszawskiego Zachodniego z siedzibą w Starych Babicach. W odprawie uczestniczył Zastępca Komendanta Stołecznego Policji młodszy inspektor Piotr Berent. W spotkaniu wzięli udział także Starosta Warszawski Zachodni Jan Żychliński, a także wójtowie, burmistrzowie, przedstawiciele służb powiatowych, prokuratury, Państwowej Straży Pożarnej i Straży Miejskich oraz Dyrektor Kampinoskiego Parku Narodowego i Komendant Straży Parku.

Odprawę przeprowadził Komendant Powiatowy Policji dla Powiatu Warszawskiego Zachodniego z siedzibą w Starych Babicach podinspektor Tomasz Szachowski, który powitał wszystkich uczestników odprawy, a następnie omówił pracę i wyniki pionu kryminalnego, zagadnienia logistyczne, kadrowe i dyscyplinarne oraz zakres pracy i efekty pionu prewencji.

Podsumowując ubiegłych rok podinsp. Tomasz Szachowski przypomniał priorytety Komendanta Głównego Policji wyznaczone na lata 2016 – 2018. Omawiając pion kryminalny przedstawił statystyki obrazujące skalę przestępczości na terenie powiatu warszawskiego zachodniego w poszczególnych kategoriach przestępstw i pracę policjantów w zakresie wykrywalności. W 2016 r. odnotowano 2 302 przestępstw, dla porównania w 2015 r. – 2 501. Mniej też było przestępstw kryminalnych (2016 r. – 1 462, w 2015 r. – 1 793). O spadku możemy mówić również w przypadku 7 głównych kategoriach przestępstw (w 2016 r. – 826, w 2015 r. – 1 011). Ważnym zagadnieniem w pracy policjantów jest zwalczanie przestępczości narkotykowej. Tylko w 2016 r. funkcjonariusze zabezpieczyli blisko 14 tys. gram narkotyków.

Omawiając efekty pracy pionu prewencji Komendant Powiatowy Policji zwrócił uwagę na liczbę przeprowadzonych interwencji. W 2016 r. policjanci podjęli łącznie 35 848 interwencji. Przedstawiony został również średni czas reakcji na zdarzenie zarówno w terenie miejskim, jak i wiejskim. O bezpieczeństwo na ulicach poszczególnych gmin dbały też patrole w ramach służb ponadnormatywnych (1 135 służb sfinansowanych przez samorządy lokalne, które na ten cel przeznaczyły łącznie 227 tys. złotych).

W celu zapewnienia jak najlepszej komunikacji z mieszkańcami oraz ułatwienia wzajemnej wymiany informacji zorganizowano 7 debat społecznych, które odbyły się w każdej gminie. Podinspektor Tomasz Szachowski zaprezentował także efekty funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. To nowatorskie narzędzie umożliwia mieszkańcom wskazywanie miejsc czy zdarzeń, które w ich ocenie są niebezpieczne lub uciążliwe. Na terenie powiatu warszawskiego zachodniego zarejestrowano 618 zgłoszeń. Wszystkie zostały zweryfikowane. Do najczęściej zgłaszanych potwierdzonych zdarzeń należy zaliczyć nieprawidłowe parkowanie, przekraczanie dozwolonej prędkości, nieprawidłowe oznakowanie drogi i dzikie wysypiska.

Podczas odprawy omówiono też bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Choć na przestrzeni kilku lat odnotowywano spadek wypadków drogowych, w tym ze skutkiem śmiertelnym, to jednak w minionym roku zanotowano wzrost tych zdarzeń (w 2016 r. doszło do 78 wypadków, w których 16 osób poniosło śmierć, a 85 zostało rannych, w 2015 r. odnotowano 60 wypadków, w których 9 osób poniosło śmierć, a 61 zostało rannych). Do najczęstszych przyczyn wypadków należy zaliczyć wymuszenie pierwszeństwa, prędkość oraz wykroczenia wobec pieszych.

Podsumowując swoje wystąpienie Komendant Powiatowy Policji dla Powiatu Warszawskiego Zachodniego podinspektor Tomasz Szachowski podkreślił, że osiągnięte wyniki i efekty pracy policjantów są możliwe między innymi dzięki ścisłej współpracy z lokalnymi władzami, samorządami, instytucjami państwowymi, organizacjami rządowymi i pozarządowymi oraz społecznościami lokalnymi. Przedstawił również zamierzenia na rok bieżący mające na celu poprawę bezpieczeństwa na terenie powiatu. Za osiągnięte wyniki i pracę podziękował wszystkim policjantom oraz pracownikom cywilnym.

W trakcie odprawy głos zabrali również zaproszeni goście. Były podziękowania i gratulacje za osiągnięte dobre wyniki policjantów z powiatu warszawskiego zachodniego. Swoje podziękowania za stan bezpieczeństwa na terenie całego powiatu wyraził także Starosta Warszawski Zachodnie Jan Żychliński.

Na zakończenie głos zabrał Zastępca Komendanta Stołecznego Policji młodszy inspektor Piotr Berent. Powiedział, że najlepszą oceną pracy policjantów jest opinia wyrażona przez społeczeństwo oraz poczucie bezpieczeństwa obywateli. Zauważył również dobrą współpracę z lokalnymi władzami samorządowymi oraz innymi podmiotami na rzecz bezpieczeństwa. Kończąc podziękował wszystkim policjantom i pracownikom cywilnym za trud, wysiłek i dobrą pracę.

/ego/

 

  • Uczestnicy odprawy rocznej
  • Uczestnicy odprawy rocznej
  • Uczestnicy odprawy rocznej
  • Uczestnicy odprawy rocznej
  • Uczestnicy odprawy rocznej
  • Uczestnicy odprawy rocznej
Powrót na górę strony