Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Nic mi nie zrobicie, bo matka i tak jutro nic nie będzie pamiętała”

Data publikacji 04.01.2016

Znęcanie się nad osobą najbliższą jest przestępstwem ściganym z urzędu. W takich sytuacjach Policja ma obowiązek zawsze interweniować, a w przypadku stwierdzenia przemocy domowej założyć "Niebieską Kartę". Tak też było i w tym przypadku, gdy policjanci z Ożarowa Mazowieckiego zostali wezwani na interwencję. Tą zakończyli zatrzymaniem 46-letniego mieszkańca gminy. Mężczyzna usłyszał zarzut znęcania się nad matką, a prokurator objął go dozorem Policji, nakazał opuszczenie dotychczasowego miejsca zamieszkania oraz wydał zakaz zbliżania się do matki.

Wieczorem dyżurny komisariatu w Ożarowie Mazowieckim otrzymał zgłoszenie interwencji domowej. Według informacji syn miał znęcać się fizycznie i psychicznie nad matką. Kobieta chcąc uniknąć dalszego ubliżania oraz przemocy musiała wyjść z domu bez odpowiedniej odzieży przy minusowej temperaturze. Gdy zobaczyli to sąsiedzi, udzielili kobiecie pomocy.

Do miejsca zamieszkania kobiety natychmiast udali się policjanci z zespołu patrolowo-interwencyjnego. Tam zastali jej 46-letniego syna. Mężczyzna był nietrzeźwy. Miał 2,6 promila alkoholu w organizmie. W rozmowie z policjantami oświadczył, że „nic mi nie zrobicie, bo matka i tak jutro nic nie będzie pamiętała”.

Funkcjonariusze zakończyli interwencję założeniem "Niebieskiej Karty" i zatrzymaniem 46-latka. Mężczyzna trafił do policyjnej celi. W tym czasie policjanci zebrali materiał dowodowy, który pozwolił na przedstawienie zatrzymanemu zarzutu znęcania się psychicznego i fizycznego nad matką.

Prokurator po zapoznaniu się z materiałami postępowania, zdecydował o zastosowaniu wobec niego środka zapobiegawczego w postaci policyjnego dozoru oraz nakazał opuszczenie mu wspólnego mieszkania i wydał zakaz zbliżania się do matki.

Z punktu widzenia prawa przemoc w rodzinie to przestępstwo. Stosowany jest tutaj najczęściej artykuł 207 kodeksu karnego:
Art. 207 § 1. Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim lub osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. Jeżeli czyn określony w § 1 połączony jest ze stosowaniem szczególnego okrucieństwa, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
§ 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 lub 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

/ego/

Powrót na górę strony