Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Racism. Say it to fight it!

Data publikacji 07.05.2014

Kampania informacyjna "Rasizm. Walczę nie milczę" jest prowadzona w ramach projektu pod nazwą Imigranci wobec przestępstw z nienawiści – czyli jak skutecznie dochodzić swoich praw, realizowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Pomysłodawcą projektu jest Zespół ds. Ochrony Praw Człowieka, działający w Departamencie Kontroli, Skarg i Wniosków MSW, który na co dzień zajmuje się monitorowaniem spraw związanych z przestępstwami na tle nienawiści oraz podejmowaniem działań mających na celu zapobieganie takim zdarzeniom.

Pomysł stworzenia ogólnopolskiej kampanii informacyjnej narodził się w odpowiedzi na rosnącą liczbę przybywających do Polski cudzoziemców, którzy mogą stać się ofiarami takich przestępstw. Potrzeba poszerzenia wiedzy na temat procedur związanych ze zgłaszaniem i ściganiem przestępstw z nienawiści została zasygnalizowana Zespołowi ds. Ochrony Praw Człowieka podczas spotkań ze środowiskami imigrantów zamieszkujących, pracujących i studiujących na terenie Polski.

Celem działań w ramach kampanii jest przekazanie cudzoziemcom informacji w zakresie następujących zagadnień:

  • czym są przestępstwa z nienawiści i jak są uregulowane w polskim prawie,
  • jakie kroki może poczynić ofiara takiego przestępstwa, czego powinna oczekiwać ze strony poszczególnych instytucji,
  • do jakich podmiotów może się zwrócić osoba będąca ofiarą takiego przestępstwa, jakie kompetencje i zadania mają te podmioty, jak będzie wyglądała w zarysie procedura działania organów ścigania.

Przestępstwo z nienawiści to takie przestępstwo, które zostało popełnione tylko dlatego, że osoba, przeciwko której jest wymierzone, ma cechę odróżniającą ją od sprawcy i często wyróżniającą ją z większości otaczającego społeczeństwa – np. ma inny kolor skóry, pochodzi z innego kraju lub innego kręgu kulturowego, mówi innym językiem, wyznaje inną religię. Do niektórych z tych przestępstw zastosowanie mają odrębne regulacje prawne w Kodeksie Karnym. Funkcjonariusze prowadzący postępowania w sprawach przestępstw z nienawiści powinni badać między innymi, czy nie doszło do stosowania przemocy lub groźby bezprawnej (art. 119 kk.), nawoływania do nienawiści (art. 256 §1 kk.), czy znieważenia (art. 257 kk.). Do tej kategorii przestępstw zaliczane są również przestępstwa z art. 118, 118a, 126a, 126b, 194 Kodeksu Karnego oraz art. 55 Ustawy o IPN. Należy podkreślić, że wszystkie te przestępstwa są ścigane z urzędu.

sk/www.reportracism.pl

Powrót na górę strony