Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zapnij pasy bezpieczeństwa

Data publikacji 24.11.2013

Pasy bezpieczeństwa często ratują życie tym, którzy podróżują samochodami i autobusami. Dlatego kierowcy i pasażerowie powinni korzystać z tego prostego i skutecznego urządzenia. Należy pamiętać, że nie zapinamy pasów dla policji, ale po to, by chronić swoje życie w razie wypadku. Jedną z głównych przyczyn wypadków śmiertelnych jest lekceważenie obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa.

Wsiadając do pojazdu, powinniśmy pamiętać, że pasy bezpieczeństwa wpływają na skutki wypadków drogowych. Podczas zderzenia na drodze poduszka powietrzna zabezpiecza kierującego i pasażerów przed urazami i zwiększa szanse przeżycia tylko w przypadku stosowania pasów. Pamiętajmy też o prawidłowym przewożeniu dzieci w fotelikach ochronnych, gdyż zdecydowana większość ofiar śmiertelnych wypadków wśród najmłodszych to właśnie pasażerowie pojazdów.

Pamiętaj, osoba siedząca z tyłu, w chwili czołowego zderzenia, przełamuje oparcie przedniego fotela i zmiażdży osobę na nim siedzącą. W chwili zderzenia z masywną przeszkodą przy prędkości około 50 km/h, na ludzi wewnątrz auta działa ogromna siła przeciążenia. Osoba o wadze ciała 75 kg przez moment ma masę zderzeniową około 3750 kg. Nikt nie jest w stanie przeciwstawić się tak ogromnej sile. Zostaje osoba rzucona na deskę rozdzielczą, wyrzucona przez szybę i jego ciało ulegnie zmiażdżeniu, chyba, że powstrzymają je dobrze zapięte pasy bezpieczeństwa. Prawidłowo zapięte pasy powinny płasko przylegać do ciała.

Przypominamy, że obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa wynika z art. 39 "Ustawy prawo o ruchu drogowym”:

1. Kierujący pojazdem samochodowym oraz osoba przewożona takim pojazdem wyposażonym w pasy bezpieczeństwa są obowiązani korzystać z tych pasów podczas jazdy, z zastrzeżeniem ust. 3.

2. Obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa nie dotyczy:

  • osoby mającej orzeczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów;
  • kobiety o widocznej ciąży;
  • kierującego taksówką osobową podczas przewożenia pasażera;
  • instruktora lub egzaminatora podczas szkolenia lub egzaminowania;
  • policjanta, funkcjonariusza Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Inspektora Kontroli Skarbowej, funkcjonariusza celnego i Służby Więziennej, żołnierza Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej – podczas przewożenia osoby (osób) zatrzymanej;
  • funkcjonariusza Biura Ochrony Rządu podczas wykonywania czynności służbowych;
  • zespołu medycznego w czasie udzielania pomocy medycznej;
  • konwojenta podczas przewożenia wartości pieniężnych;
  • osoby chorej lub niepełnosprawnej przewożonej na noszach lub w wózku inwalidzkim.

3. W pojeździe samochodowym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa dziecko w wieku do 12 lat, nieprzekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym.

4. Przepis ust. 3 nie dotyczy przewozu dziecka taksówką osobową, autobusem, specjalistycznym środkiem transportu sanitarnego, o którym mowa w art. 36 ust. 2 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz. U. Nr 191, poz. 1410, z późn. zm.5)), pojazdem Policji, Straży Granicznej lub Straży Gminnej (Miejskiej).

Za jazdę bez zapiętych pasów grozi mandat karny w wysokości 100 zł. Przewożenie dziecka w pojeździe poza fotelikiem ochronnym lub innym urządzeniem do przewożenia dzieci grozi mandatem karnym w wysokości 150 złotych.

info: ksp, /ego/

Powrót na górę strony