Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

W Dniu Wszystkich Świętych pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa

Data publikacji 29.10.2013

Czas przygotowań do Dnia Wszystkich Świętych – porządki na grobach bliskich, zakupy, a także często dalekie podróże to okres, w którym my sami szczególnie musimy zadbać o własne bezpieczeństwo. Zbliżające się Święto Zmarłych to okres wzmożonego ruchu zarówno przy cmentarzach, gdzie odwiedzamy groby naszych bliskich, ale także na drogach dojazdowych do miast w całym w kraju. Z powodu wzmożonego ruchu na drogach i zmian jego organizacji w okolicach nekropolii powinniśmy zachować szczególną ostrożność.

 
Aby bezpiecznie dotrzeć na cmentarz i wrócić do domu pamiętajmy o podstawowych zasadach:
 
  1. W miarę możliwości korzystajmy ze środków komunikacji publicznej. „Uprzywilejowane w ruchu” specjalne linie autobusowe i tramwajowe dowiozą nas do miejsc, gdzie prywatne samochody nie będą mogły dojechać i zaparkować.
  2. Parkujmy zgodnie z przepisami. Nie blokujmy wjazdu lub wyjazdu z drogi, bądź dostępu do wcześniej prawidłowo zaparkowanego pojazdu.
  3. Nie jeździjmy na pamięć. Zwracajmy uwagę na znaki drogowe. W rejonach cmentarzy i na drogach dojazdowych do nekropolii mogą zostać wprowadzone czasowe zmiany organizacji ruchu.
  4. Wybierając się w długą drogę bądźmy wypoczęci.
  5. W czasie świątecznych wyjazdów auto powinien prowadzić kierowca najbardziej doświadczony, mający największą bieżącą praktykę w kierowaniu samochodem.
  6. Jedźmy ostrożnie, dostosujmy się do oznakowań ograniczających prędkość, zakazujących parkowanie pojazdów, czy nakazujących ruch jednokierunkowy.
 
Aby w tych dniach nie paść ofiarą pospolitych przestępstw pamiętajmy:
 
  1. Wyjeżdżając - zabezpieczmy mieszkanie. Dokładnie pozamykajmy okna i drzwi. Poprośmy sąsiadów o doglądanie mieszkania, zostawmy im numer telefonu. Usuńmy ze skrzynki pocztę, a sprzed drzwi foldery i inne materiały reklamowe.
  2. Podróżując publicznymi środkami komunikacji zwracajmy uwagę na nasze torebki i siatki. Bagaż pozostawiony bez opieki nawet na krótki czas szybko może "zmienić" właściciela. Pieniądze i inne cenne rzeczy chowajmy w różnych miejscach. Portmonetki, dokumenty i kluczyki od samochodu nośmy w zamykanych wewnętrznych kieszeniach. W żadnym wypadku nie należy wkładać ich do bocznych lub tylnych kieszeni spodni. Jadąc w tłoku, szczególną uwagę zwracajmy na osoby będące blisko Nas - mogą one niepostrzeżenie włożyć rękę do kieszeni lub torby i ukraść np. portfel.
  3. Nie pozostawiajmy w zaparkowanym samochodzie w widocznym miejscu wartościowych przedmiotów. Mogą one stać się łatwym łupem złodziei.
  4. „Gorączka zakupów” w sklepach przed Wszystkimi Świętymi to dodatkowa okazja dla złodziei, pamiętajmy więc, aby  nie pozostawiać portfela z pieniędzmi w otwartej torbie, czy np. na ladzie sklepowej.
  5. Uważajmy także na oszustów, którzy prosząc o wsparcie wykorzystują różne metody działania. Prawdziwi kwestorzy posiadają identyfikatory i zaplombowane puszki, a o prowadzonych akcjach charytatywnych informują m.in. parafie i lokalne media.
  6. Na cmentarzu zwróćmy uwagę na inne przebywające tam osoby. Widząc osoby niszczące groby lub kradnące znicze, wieńce czy kwiaty - natychmiast należy powiadomić administratora cmentarza lub policjantów pełniących służbę w jego rejonie.
 
info: ksp, /ego/
Powrót na górę strony