Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Obowiązki właściciela psa

Data publikacji 19.05.2011

Posiadanie psa wiąże się z obowiązkami, jakie nakłada prawo na właściciela czworonoga. O tym, że psa należy wyprowadzać na smyczy, że wypadałoby mieć również kaganiec i przede wszystkim pilnować, żeby nikogo nie pogryzł słyszał prawie każdy. Wczoraj policjanci z Leszna ukarali mandatem karnym właścicielkę psa, który biegał luzem po ulicy i szczekał na przechodniów. Warto przypomnieć sobie podstawowe zasady dotyczące trzymania psa oraz obowiązki, jakie musi spełnić jego właściciel.

Wczoraj policjanci z Leszna otrzymali zgłoszenie o psie biegającym luzem po ulicy, który szczekał na przechodniów. Funkcjonariusze ustalili właścicielkę zwierzęcia. Mundurowi, za popełnione wykroczenie, ukarali kobietę mandatem karnym.

Przypominamy, że obowiązek szczególnej ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia nakłada na właściciela art. 77 kodeksu wykroczeń. Zgodnie z jego dyspozycją "Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany."

Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks Wykroczeń  oraz ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt nakładają na właściciela czworonogów obowiązek należytej kontroli swojego psa udając się z nim w miejsca ogólnodostępne. Właściciel nie może puszczać swojego czworonoga luzem. Dla przyjęcia odpowiedzialności za to wykroczenie obojętne pozostaje, czy posiadacz psa nie zachował należytej ostrożności z winy umyślnej czy nieumyślnej. Kolejnym ważnym elementem, na który należy zwrócić uwagę jest wyprowadzanie psów do lasu. Bardzo częstą praktyką stosowana przez właścicieli psów jest puszczanie ich wolno po lesie. I tą kwestię regulują przepisy kodeksu wykroczeń, a w szczególności art. 166, czyli "Kto w lesie puszcza luzem psa, poza czynnościami związanymi z polowaniem, podlega karze grzywny albo nagany."

Niezachowanie należytej ostrożności przy trzymaniu psa może doprowadzić do wyrządzenia szkody przez psa innej osobie. Najczęściej ta szkoda ma postać uszkodzenia rzeczy, ale coraz częściej słyszymy o przypadku poważnego pogryzienia przez psa dziecka, czy nawet dorosłej osoby. W zależności od skutków takiego niewłaściwego trzymania czworonoga – to właściciel może ponieść odpowiedzialność karną.

Pamiętajmy, że za zachowanie psa zawsze odpowiada jego właściciel. Szkody, które czynią psy, wynikają z błędów popełnianych przez ludzi - np. chowanie nieodpowiedniej rasy psa w domu, nieprzestrzeganie szczepień, niewłaściwe warunki bytowe dla psa, brak szkoleń i dyscypliny. Jeżeli jesteś właścicielem psa pamiętaj, że brak wyobraźni może doprowadzić do poważnej tragedii!

ego, ts 


 

Powrót na górę strony