Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Noc sylwestrowa minęła spokojnie

Data publikacji 02.01.2009

Miniona noc sylwestrowa należała do wyjątkowo spokojnych. Było mniej zdarzeń kryminalnych i wypadków drogowych, a co się z tym wiąże mniej osób zabitych i rannych. Niestety pomimo wielu apeli w ręce policjantów wpadli kolejni nietrzeźwi kierowcy, w tym kierująca Seatem, która mając 1,7 promila alkoholu we krwi spowodowała kolizję. Kobieta nie posiadała przy tym uprawnień do kierowania.

Policjanci z Sekcji Ruchu Drogowego komendy w Starych Babicach zostali skierowani na miejsce zdarzenia drogowego. Jak się okazało w Błoniu na ulicy Grodziskiej kierująca Seatem spowodowała kolizję. Justyna B. miała 1,7 promila alkoholu we krwi, gdy spowodowała kolizję z Oplem. Osoby biorące udział w tym zdarzeniu nie odniosły żadnych obrażeń. W trakcie kontroli kobieta nie posiadała przy sobie prawa jazdy.

Kilka minut przed godziną 1ºº w Noc Sylwestrową policjanci z Ożarowa Mazowieckiego zatrzymali do kontroli drogowej znanego im osobiście kierowcę Fiata. 20-letni Michał D. nie dość, że znajdował się w stanie nietrzeźwości, to jeszcze nie posiadał prawa jazdy. Około godziny 3.30 policjanci z Łomianek zatrzymali 58-letniego Jacka S. Mężczyzna kierował Citroenem mając 1,5 promila alkoholu we krwi. Samochód został zabezpieczony na parkingu depozytowym, a na poczet przyszłej kary policjanci zabezpieczyli 110 złotych. Mężczyzna został zatrzymany i noc spędził w policyjnej celi. Kilka minut potem policjanci ze Starych Babicach uniemożliwili dalszą jazdę kierowcy motoroweru. 37-letni Rafał R. jechał ulicą Warszawską znajdując się w stanie nietrzeźwości. Mężczyzna miał 1,8 promila alkoholu we krwi. Na poczet przyszłej kary funkcjonariusze zabezpieczyli mienie w postaci 1.000 złotych.

Teraz wszyscy kierowcy za kierowanie w stanie nietrzeźwości odpowiedzą przed sądem, grozi im kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

Decydując się na jazdę pod wpływem alkoholu warto wiedzieć z jak poważnymi konsekwencjami wiąże się nasze zachowanie. W Polsce dopuszczalny poziom alkoholu we krwi kierowcy musi być mniejszy niż 0,2 promila. Za uzyskanie lub przekroczenie dozwolonego limitu alkoholu w wydychanym powietrzu (czyli 0,1 mg w dm3 w wydychanym powietrzu lub 0,2 promila stężenia alkoholu we krwi) grozi grzywna oraz zakaz prowadzenia pojazdów do 3 lat. Jeżeli poziom alkoholu we krwi jest większy i przekracza 0,5 promila kierujący dopuścił się przestępstwa, grozi za to pozbawienie wolności do 2 lat oraz zakaz prowadzenia samochodu nawet do 10 lat.

Jednak największą ceną lekkomyślnego zachowania może być spowodowanie wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym, z którego konsekwencjami pozostaniemy do końca życia.

Powrót na górę strony