Obywatelskie ujęcia nietrzeźwych kierowców - Aktualności - KPP dla Powiatu Warszawskiego Zachodniego

Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Obywatelskie ujęcia nietrzeźwych kierowców

Data publikacji 30.11.2021

W niedzielę policjanci z Ożarowa Mazowieckiego i Starych Babic zatrzymali w Duchnicach dwóch nietrzeźwych kierowców. Mężczyznom dalszą jazdę uniemożliwili świadkowie, którzy powiadomili mundurowych. 17-letni świadek, gdy kierowca opla zatrzymał się po najechaniu na krawężnik, szybko podbiegł do pojazdu i wyjął kluczyki ze stacyjki. Natomiast mężczyźni, którzy przejeżdżając zauważyli światła samochodu wydobywające się z rowu, zatrzymali się, aby sprawdzić, czy nikomu nic się nie stało. Tam zastali kierowcę, który usiłował jeszcze wyjechać z rowu, aby kontynuować dalszą jazdę. Obaj zatrzymani odpowiedzą teraz za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości.

Około 1:00 dyżurny komendy w Starych Babicach otrzymał zgłoszenie o kierowcy pod wpływem alkoholu, którego auto wypadło z pasa ruchu. Do zdarzenia doszło w Duchnicach. Na miejsce udali się policjanci z wydziału prewencji starobabickiej komendy. Po dojechaniu zauważyli samochód w rowie, a za kierownicą mężczyznę. Jak oświadczył funkcjonariuszom, wypadł z drogi, jak jechał do sklepu. Podczas interwencji obecni byli dwaj mężczyźni, którzy podróżując swoim samochodem zatrzymali się, gdy zauważyli światła samochodu wydobywające się z rowu. Chcieli sprawdzić, czy nikomu nic się nie stało. Mężczyzna usiłował jeszcze wyjechać z rowu. Policjanci sprawdzili jego stan trzeźwości. Badanie alkomatem wykazało, że miał 2,6 promila alkoholu w organizmie. Do czasu wytrzeźwienia został zatrzymany.

Następnie po 20:00 dyżurny otrzymał kolejne zgłoszenie o nietrzeźwym kierowcy, który został ujęty przez świadka również w Duchnicach. 17-latek podróżując jako pasażer widział jadącego oplem mężczyznę, którego styl jazdy mógł wskazywać, że jest pod wpływem alkoholu. W pewnym momencie mężczyzna uderzył kołem w krawężnik i zatrzymał się na poboczu drogi. Wtedy 17-latek wykorzystując sytuację, szybko podbiegł do samochodu i wyjął ze stacyjki kluczyki uniemożliwiając kierowcy dalszą jazdę. Na miejsce dojechali policjanci z komisariatu w Ożarowie Mazowieckim, którzy sprawdzili stan trzeźwości mężczyzny. I tym razem badanie alkomatem wykazało obecność alkoholu w organizmie. Obywatel Ukrainy miał go aż 3 promile. Do czasu wytrzeźwienia został zatrzymany.

Obaj mężczyźni odpowiedzą teraz za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości. Dodatkowo podczas sprawdzania stanu licznika pojazdu, którym poruszał się obywatel Ukrainy okazało się, że istnieje rozbieżność co do stanu faktycznego przebytych kilometrów. Wskazanie licznika było niższe o 8,5 tys. kilometrów od odnotowanego trzy miesiące wcześniej przez diagnostę podczas ostatniego badania technicznego. Śledczy obecnie wyjaśniają, jak doszło do takiej rozbieżności wskazań licznika i kto jest za to odpowiedzialny.

Przypominamy, że od 1 stycznia 2020 roku policjanci spisują stan licznika kontrolowanych pojazdów, a odczytane wskazania drogomierza są przesyłane do Centralnej Ewidencji Pojazdów. Zgodnie z treścią art. 306a kodeksu karnego

§ 1. Kto zmienia wskazanie drogomierza pojazdu mechanicznego lub ingeruje w prawidłowość jego pomiaru, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto zleca innej osobie wykonanie czynu, o którym mowa w § 1.

§ 3. W wypadku mniejszej wagi, sprawca czynu określonego w § 1 lub 2, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

podinsp. Ewelina Gromek-Oćwieja