Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejne oszustwo metodą „na policjanta” - policjanci wciąż ostrzegają, że oszuści nie odpuszczają

Data publikacji 19.03.2020

Wczoraj dyżurny komendy w Starych Babicach otrzymał zgłoszenie o oszustwie metodą „na policjanta”. Z relacji pokrzywdzonej wynikało, że mężczyzna podający się za funkcjonariusza Komendy Głównej Policji wyłudził od niej informacje dotyczące dostępu do konta bankowego, z którego dokonał przelewu pieniędzy. Kobieta uwierzyła w zapewnienia mężczyzny, że bierze udział w policyjnej prowokacji. Przypominamy, że funkcjonariusze Policji nigdy nie proszą o pieniądze. W przypadku odebrania dziwnego telefonu, gdzie rozmówcy próbują zwieść opowieściami o działaniach Policji lub będącej w potrzebie osobie najbliższej, należy zachować spokój i nie ulegać emocjom.

Nie tylko seniorzy, którzy w sposób szczególny wykazują się zaufaniem i „dobrym sercem” wobec innych osób, mogą paść ofiarą oszustów. Niestety przestępcy zmieniają opowieści, którymi próbują zwieść swoich rozmówców i wyłudzić od nich pieniące.

Wczoraj dyżurny komendy w Starych Babicach otrzymał zgłoszenie o oszustwie metodą „na policjanta”. Z relacji pokrzywdzonej wynikało, że mężczyzna podający się za funkcjonariusza Komendy Głównej Policji wyłudził od niej informacje dotyczące dostępu do konta bankowego, z którego dokonał przelewu pieniędzy. Kobieta uwierzyła w zapewnienia mężczyzny, że bierze udział w policyjnej prowokacji. „Policjant”, aby uwiarygodnić swoją tożsamość, na początku rozmowy poprosił, aby pokrzywdzona zatelefonowała na numer „*112” lub „*997” i zapytała się operatora, czy faktycznie funkcjonariusz o podanych danych i numerze legitymacji istnieje. Po dokonanym połączeniu, usłyszała zapewnienie, że rzeczywiście jest taki policjant i została ponownie do niego połączona.

Przypominamy, że numery alarmowe do Policji to 112 i 997, bez żadnych znaków specjalnych.

Przypominamy, że funkcjonariusze Policji nigdy nie proszą o pieniądze. W przypadku odebrania dziwnego telefonu, gdzie rozmówcy próbują zwieść opowieściami o działaniach Policji lub będącej w potrzebie osobie najbliższej, należy zachować spokój i nie ulegać emocjom. Zawsze w takich przypadkach należy poinformować organy ścigania o wszelkich podejrzeniach popełnienia przestępstwa. W razie jakichkolwiek podejrzeń należy skontaktować się z jednostką Policji osobiście lub telefonicznie dzwoniąc na numer stacjonarny znajdujący się na stronie internetowej jednostki, bądź w aplikacji „Moja Komenda”. Pamiętajmy, aby przed połączeniem upewnić się, że poprzednia rozmowa została zakończona.

podinsp. Ewelina Gromek-Oćwieja