Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Tragedia na drodze – apelujemy o ostrożność!

Data publikacji 22.11.2019

Do kolejnego już tragicznego w skutkach wypadku drogowego doszło wczoraj około 22.00 na ulicy Poznańskiej (DK 92) w Morach. Mężczyzna na oznakowanym przejściu dla pieszych z sygnalizacją świetlną został potrącony przez jadącego w kierunku Błonia forda. Niestety w wyniku odniesionych obrażeń 29-letni pieszy zmarł. To już 11 w tym roku tak tragiczny wypadek na terenie powiatu i 14 ofiara śmiertelna. Policjanci apelują o ostrożność na drodze.

Wczoraj około godziny 22.00 na ulicy Poznańskiej (DK 92) w Morach miał miejsce tragiczny w skutkach wypadek drogowy. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że doszło do potrącenia mężczyzny przez jadącego w kierunku Błonia kierującego fordem. Do potrącenia doszło na oznakowanym przejściu dla pieszych z sygnalizacją świetlną. Niestety pomimo podjętej natychmiastowo reanimacji, 29-letni pieszy w wyniku odniesionych obrażeń zmarł.

Na miejscu zdarzenia przez kilka godzin trwały czynności procesowe. Oprócz służb ratunkowych na miejscu obecni byli prokurator oraz biegły w zakresie wypadków w ruchu drogowym. Prowadzone śledztwo przez Prokuraturę Rejonową w Pruszkowie oraz policjantów pozwoli na ustalenie dokładnych okoliczności wypadku.

To już 11 w tym roku tak tragiczny wypadek na terenie naszego powiatu i 14 ofiara śmiertelna, jednocześnie jest to 4 pieszy, który poniósł śmierć w wyniku wypadku drogowego. W tym roku doszło ogółem do 15 wypadków z udziałem pieszego, w tym 8 miało miejsce na przejściu dla pieszych. Policjanci apelują o ostrożność na drodze.

Apelujemy do wszystkich użytkowników dróg, zarówno do kierowców, jak i niechronionych uczestników ruchu drogowego o rozwagę, ostrożność oraz respektowanie przepisów drogowych. Pamiętajmy, że przepisy ruchu drogowego, znaki drogowe, ograniczenia prędkości są po to, by się do nich dostosować!

Policjanci przypominają również o używaniu elementów odblaskowych przez pieszych. Zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. W przepisach przewidziano wyjątek: pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku.

Poza obszarem zabudowanym z reguły drogi nie posiadają wydzielonych chodników i w większości nie są oświetlone lub też są słabo doświetlone. Dodatkowo kierowcy rozwijają o wiele większe prędkości niż w obszarze zabudowanym, a piesi w ciemnych ubraniach, bez odblasków, niestety są zupełnie niewidoczni dla kierowców. Prawidłowo noszone odblaski mogą uratować życie pieszym.

Element odblaskowy powinien być umieszczony w takim miejscu, by znalazł się w polu działania świateł samochodowych i był zauważalny dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu). Samochodowe światła mijania oświetlają drogę niesymetrycznie (więcej światła kierowanego jest na prawą stronę drogi), zaleca się zatem pieszym idącym lewą stroną drogi (w kierunku przeciwnym do ruchu pojazdów) noszenie odblasków na prawej ręce lub nodze (od strony ruchu pojazdów).

podinsp. Ewelina Gromek-Oćwieja/mb