Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Policja radzi, jak ustrzec się przed kradzieżą i kradzieżą z włamaniem

Data publikacji 14.10.2019

Dom lub mieszkanie, w którym zgromadzony jest dorobek wielu lat pracy, stanowi łakomy kąsek dla złodzieja. Trzeba zrobić wszystko, aby do minimum ograniczyć włamania do domów i kradzież naszej własności. Policjanci podpowiadają, jak można uniknąć takiego zagrożenia. Złodziej nie potrzebuje dużo czasu, by nas okraść. Zabiera leżące na wierzchu wartościowe przedmioty, torebki, kluczyki od samochodu, telefony, portfele, czy biżuterię i szybko wychodzi. Zadbajmy o mienie własne, a także sąsiada. W sytuacjach zagrożenia informujmy Policję. Razem możemy skutecznie wyeliminować przestępców z naszego otoczenia.

Nasze domy lub mieszkania, w których zgromadzony jest dorobek wielu lat pracy, stanowi łakomy kąsek dla złodziei. Sprawcy dostają się do domów najczęściej po wyważeniu lub nawierceniu okien lub drzwi balkonowych. Wielu złodziei działa w środku dnia. Nie potrzebują dużo czasu, by nas okraść. Zabierają leżące na wierzchu wartościowe przedmioty, torebki, kluczyki od samochodu, telefony, portfele, czy biżuterię i szybko wychodzą.

Włamywacz zanim zdecyduje się dokonać włamania, zdobywa informacje o wyposażeniu mieszkania, zabezpieczeniach, w jakie wyposażone jest mieszkanie, czy dom. Ponadto przestępcy często obserwują zachowanie lokatorów i ustalają ich codzienne zwyczaje. Sprawdzają jaka jest liczba lokatorów, czy są oni w domu, o której godzinie wracają np. z pracy, o której chodzą spać oraz w których pomieszczeniach śpią. Włamywacze często sprawdzają naszą czujność poprzez wykonywanie głuchych telefonów, dzwonków domofonem. Źródłem informacji dla włamywacza mogą być też osoby trzecie. Zdarzają się przypadki, że korzystając z różnego rodzaju usług, np. podczas remontu domu/mieszkania, pracownicy firm remontowych zbierają informacje, które później wykorzystywane są podczas włamania.

Inną z metod pozbawienia właściciela wartościowych przedmiotów są tzw. kradzieże i włamania „na śpiocha” – sprawca działa, gdy domownicy w nocy są w domu i śpią. Włamywacze z reguły działają między godz. 2 a 5 w nocy – w porze najmocniejszego snu mieszkańców.

Za kradzież grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności, za kradzież z włamaniem grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności, pomimo tak wysokich sankcji karnych, przestępcy nie rezygnują z dostania się do naszych mieszkań i domów. Zastanów się, czy zrobiłeś wszystko, aby do minimum ograniczyć zagrożenie włamania do Twojego mieszkania lub domu. Żadna Policja, nawet najskuteczniejsza nie ochroni w pełni naszej własności, jeżeli sami nie będziemy o nią dbali.

Nie ryzykuj niepotrzebnie

 • Unikaj przechowywania w domu znacznych kwot pieniędzy i wartościowej biżuterii. Aby nie kusić złodzieja warto zdeponować je w banku.

 • Zapisz marki i typy posiadanych urządzeń, ich cechy charakterystyczne oraz numery fabryczne wartościowych przedmiotów (telefon, laptop, kamera, aparat fotograficzny, itp.). Te, które nie posiadają numerów, oznacz swoimi inicjałami lub np. numerem telefonu albo datą urodzenia, sporządź dokumentację fotograficzną cennych przedmiotów (biżuteria, zegarki, antyki, itp.) - w przypadku kradzieży lub zagubienia łatwiej będzie można je rozpoznać i udowodnić, że są naszą własnością.

 • Zamontuj system alarmowy, który w znacznym stopniu zniechęci sprawcę do działania i włączaj go zawsze na noc i gdy wychodzisz z domu.

 • Równolegle z zabezpieczeniem mieszkania w zamki, alarmy, podwójne drzwi, itp. nie zapomnij o jego ubezpieczeniu w firmie ubezpieczeniowej, aby w przypadku włamania zrekompensować poniesione straty.

 • Uważaj na kręcących się w pobliżu domu ludzi. Zainteresuj się nimi, zapytaj kogo szukają, przyjrzyj się im, by zapamiętać wygląd. Przezorność może uchronić przed kradzieżą mienia Twojego lub sąsiadów, zaś spostrzeżenia mogą być przydatne Policji, gdyby do włamania doszło.

Policjanci radzą, jak uchronić się przed włamaniami

Najlepszym zabezpieczeniem domu lub mieszkania jest życzliwy sąsiad. Poznaj swojego sąsiada. Dobrze znający się i zorganizowani sąsiedzi mogą skutecznie przeciwstawić się włamaniom, czy kradzieżom. Porozmawiaj z Twoim sąsiadem o bezpieczeństwie w Waszym miejscu zamieszkania, ustalcie, jak zachować „sąsiedzką czujność”.

Niezwłocznie należy zatelefonować do dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Starych Babicach, tel. 22 752 80 00 bądź na numer alarmowy 112, gdy:

 • zauważysz cokolwiek, co wzbudzi Twój niepokój w miejscu zamieszkania;

 • usłyszysz hałasy w mieszkaniu sąsiada, a wiesz, że mieszkańcy wyjechali;

 • zobaczysz nieznajomego, próbującego otwierać drzwi u sąsiada, a wiesz, że nie ma go w domu;

 • zauważysz podejrzanie zachowujące się osoby w okolicy posesji sąsiada, czy na ulicy lub parkingu;

 • przypadkowo staniesz się świadkiem włamania, kradzieży lub zauważysz, że komuś może grozić niebezpieczeństwo;

 • widząc zagrożenie – nie narażaj się sam, nie płosz przestępców, a natychmiast powiadom dyżurnego;

 • opuszczając na dłuższy czas mieszkanie (urlop, pobyt w szpitalu), zostaw znajomemu sąsiadowi klucze do domu i poproś o zapalanie codziennie chociaż na kilka minut światła w różnych pomieszczeniach, wyjmowanie ze skrzynki Twojej korespondencji, usunięcie wiszących na klamce reklam, które świadczą, że nie ma nas w domu. To wszystko stworzy wrażenie, że w mieszkaniu stale ktoś przebywa.

Pamiętaj!

Dzisiaj pomożesz Ty - jutro pomogą Tobie!

Co należy zrobić, gdy staniemy się ofiarą włamania?

Policjanci bardzo wnikliwie prowadzą każdą zgłoszoną sprawę. Dużym utrudnieniem jest jednak brak świadków i czas, który upływa od zdarzenia do zgłoszenia przestępstwa. Pamiętajmy, że natychmiastowe zgłoszenie o włamaniu, nawet telefoniczne o każdej porze, daje szanse na wykrycie sprawcy. Dlatego, gdy staniemy się ofiarą kradzieży lub włamania niezwłocznie wezwijmy na miejsce Policję. Do czasu przyjazdu funkcjonariuszy starajmy się niczego nie dotykać, nie sprzątać, ani nie przeglądać swoich rzeczy, aby ustalać co zginęło - w ten sposób możemy zatrzeć ślady pozostawione przez włamywacza.

podinsp. Ewelina Gromek-Oćwieja