Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Za znęcanie się nad matką trafiła do aresztu - (Aktualizacja)

Data publikacji 26.09.2018

Znęcanie się nad osobą najbliższą jest przestępstwem ściganym z urzędu. W takich sytuacjach Policja ma obowiązek zawsze interweniować, a w przypadku stwierdzenia przemocy domowej założyć „Niebieską Kartę”. Tak też było i w tym przypadku, gdy policjanci z Łomianek zostali wezwani na interwencję. Tą zakończyli zatrzymaniem mieszkanki gminy. Kobieta usłyszała już zarzut znęcania się nad matką. Sąd po zapoznaniu się z materiałami zgromadzonymi przez policjantów zastosował trzymiesięczny areszt wobec zatrzymanej.

Tuż przed 16.00 dyżurny komisariatu w Łomiankach otrzymał zgłoszenie interwencji domowej. Jak ustalili będący na miejscu funkcjonariusze, córka od około trzech lat znęcała się fizycznie i psychicznie nad swoją matką. Będąc pod wpływem alkoholu wszczynała awantury, popychała i uderzała, a także groziła matce. Policjanci zakończyli interwencję założeniem „Niebieskiej Karty” i zatrzymaniem córki. W chwili zatrzymania kobieta była nietrzeźwa. Miała blisko 1,5 promila alkoholu w organizmie. Do czasu wytrzeźwienia trafiła do policyjnej celi.

Mieszkanka łomiankowskiej gminy usłyszała zarzut fizycznego i psychicznego znęcania się nad matką. Sąd po zapoznaniu się z materiałami postępowania zgromadzonymi przez policjantów zdecydował o zastosowaniu wobec zatrzymanej środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztu na okres trzech miesięcy.

Z punktu widzenia prawa przemoc w rodzinie to przestępstwo. Stosowany jest tutaj najczęściej artykuł 207 kodeksu karnego:

Art. 207

§1. Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§1a. Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą nieporadną ze względu na jej wiek, stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 6

miesięcy do lat 8.

§2. Jeżeli czyn określony w § 1 lub 1a połączony jest ze stosowaniem szczególnego okrucieństwa, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

§3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1–2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

/md/


 


 

Powrót na górę strony