Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Tragedia na drodze - apelujemy o ostrożność!

Data publikacji 10.07.2018

Do tragicznego w skutkach wypadku drogowego doszło wczoraj około 22.00 na ulicy Kolejowej w Łomiankach. Rowerzystka na oznakowanym przejściu dla pieszych została potrącona przez jadącego w kierunku Gdańska kierującego volkswagenem. W wyniku odniesionych obrażeń 16-letnia rowerzystka zmarła. To drugi tak tragiczny wypadek w tym roku na terenie naszego powiatu. Policjanci apelują o ostrożność na drodze.

Wczoraj około godziny 22.00 na ulicy Kolejowej przy skrzyżowaniu z ulicą Wiosenną w Łomiankach miał miejsce tragiczny w skutkach wypadek drogowy. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że doszło do zderzenia kierującego volkswagenem jadącym w kierunku Gdańska z rowerzystką. Do potrącenia doszło na oznakowanym przejściu dla pieszych. Niestety pomimo podjętej natychmiastowo reanimacji, 16-latka w wyniku odniesionych obrażeń zmarła.

Na miejscu zdarzenia przez kilka godzin trwały czynności procesowe. Oprócz służb ratunkowych na miejscu obecni byli prokurator oraz biegły w zakresie wypadków w ruchu drogowym. Prowadzone śledztwo przez Prokuraturę Rejonową Warszawa-Żoliborz oraz policjantów pozwoli na ustalenie dokładnych okoliczności wypadku.

Apelujemy do wszystkich użytkowników dróg, zarówno do kierowców, jak i niechronionych uczestników ruchu drogowego o rozwagę, ostrożność oraz respektowanie przepisów drogowych. Pamiętajmy, że przepisy ruchu drogowego, znaki drogowe, ograniczenia prędkości są po to, by się do nich dostosować!

Policjanci przypominają również o używaniu elementów odblaskowych przez pieszych. Zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. W przepisach przewidziano wyjątek: pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku.

Poza obszarem zabudowanym z reguły drogi nie posiadają wydzielonych chodników i w większości nie są oświetlone lub też są słabo doświetlone. Dodatkowo kierowcy rozwijają o wiele większe prędkości niż w obszarze zabudowanym, a piesi w ciemnych ubraniach, bez odblasków, niestety są zupełnie niewidoczni dla kierowców. Prawidłowo noszone odblaski mogą uratować życie pieszym.

Element odblaskowy powinien być umieszczony w takim miejscu, by znalazł się w polu działania świateł samochodowych i był zauważalny dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu). Samochodowe światła mijania oświetlają drogę niesymetrycznie (więcej światła kierowanego jest na prawą stronę drogi), zaleca się zatem pieszym idącym lewą stroną drogi (w kierunku przeciwnym do ruchu pojazdów) noszenie odblasków na prawej ręce lub nodze (od strony ruchu pojazdów).

/ego/

 

 

 

Ładowanie odtwarzacza...