Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Tragedia na drodze - apelujemy o ostrożność!

Data publikacji 10.05.2018

Do tragicznego w skutkach wypadku drogowego doszło wczoraj około 21.30 na ulicy Sochaczewskiej w Strzykułach. Trzech rowerzystów zostało potrąconych przez kierującego skodą wykonującego manewr wyprzedzania kilku samochodów. W wyniku odniesionych obrażeń 33-letni rowerzysta zmarł. To pierwszy tak tragiczny wypadek w tym roku na terenie naszego powiatu. Policjanci apelują o ostrożność na drogach.

Wczoraj około godziny 21.30 na ulicy Sochaczewskiej w miejscowości Strzykuły miał miejsce tragiczny w skutkach wypadek drogowy. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że kierujący skodą jadąc w kierunku miejscowości Borzęcin Duży w trakcie wykonywania manewru wyprzedzania kilku poprzedzających go pojazdów, zderzył się z jadącymi ulicą w kierunku Warszawy trzema rowerzystami. Jeden z nich, 33-letni mężczyzna, w wyniku odniesionych obrażeń zmarł na miejscu zdarzenia. Obrażenia odniesione przez pozostałych rowerzystów nie zagrażają ich życiu. 37-letniemu kierowcy policjanci zatrzymali prawo jazdy.

Na miejscu zdarzenia przez kilka godzin trwały czynności procesowe. Ruch został wstrzymany. Oprócz służb ratunkowych na miejscu obecni byli prokurator oraz biegły w zakresie wypadków w ruchu drogowym.

Prowadzone śledztwo przez Prokuraturę Rejonową w Pruszkowie oraz policjantów pozwoli na ustalenie dokładnych przyczyn i okoliczności wypadku.

Apelujemy do wszystkich kierowców i pozostałych użytkowników dróg o rozwagę, ostrożność oraz respektowanie przepisów drogowych. Wzdłuż ulicy Sochaczewskiej jest droga dla rowerów i pieszych. Pamiętajmy, że przepisy ruchu drogowego, znaki drogowe, ograniczenia prędkości są po to, by się do nich dostosować!

Policjanci przypominają również o używaniu elementów odblaskowych przez pieszych. Zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. W przepisach przewidziano wyjątek: pieszy może poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli znajduje się na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku.

Poza obszarem zabudowanym z reguły drogi nie posiadają wydzielonych chodników i w większości nie są oświetlone lub też są słabo doświetlone. Dodatkowo kierowcy rozwijają o wiele większe prędkości niż w obszarze zabudowanym, a piesi w ciemnych ubraniach, bez odblasków, niestety są zupełnie niewidoczni dla kierowców. Prawidłowo noszone odblaski mogą uratować życie pieszym.

Element odblaskowy powinien być umieszczony w takim miejscu, by znalazł się w polu działania świateł samochodowych i był zauważalny dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu). Samochodowe światła mijania oświetlają drogę niesymetrycznie (więcej światła kierowanego jest na prawą stronę drogi), zaleca się zatem pieszym idącym lewą stroną drogi (w kierunku przeciwnym do ruchu pojazdów) noszenie odblasków na prawej ręce lub nodze (od strony ruchu pojazdów).

/ego/