Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejne oszustwo metodą „na policjanta” - policjanci wciąż ostrzegają, że oszuści nie odpuszczają

Data publikacji 13.03.2018

Wczoraj do 81-letniej mieszkanki Błonia zatelefonował mężczyzna podający się za policjanta. Mężczyzna powiedział swojej rozmówczyni, że jej konto bankowe jest zagrożone i aby przelała wszystkie pieniądze na podany przez niego rachunek bankowy. Kończąc rozmowę zapewnił, że za dwie godziny pieniądze ponownie wrócą na jej konto. Niestety, tak się jednak nie stało, a poszkodowana straciła blisko 8 tys. złotych. Przypominamy, że funkcjonariusze Policji nigdy nie proszą o pieniądze. W przypadku odebrania dziwnego telefonu, gdzie rozmówcy próbują zwieść opowieściami o działaniach Policji lub będącej w potrzebie osobie najbliższej, należy zachować spokój i nie ulegać emocjom.

Seniorzy w sposób szczególny wykazują się zaufaniem i „dobrym sercem” wobec innych osób. Niestety, często wykorzystują to przestępcy, którzy próbują ich oszukać lub okraść. Aby zapobiec takim sytuacjom niezbędne są wspólne starania Policji oraz osób, które mają w rodzinie seniorów. Uświadamiając ich o zagrożeniach i przypominając o zasadach bezpieczeństwa możemy zapobiec ich krzywdzie.

Wczoraj do 81-letniej mieszkanki Błonia zatelefonował mężczyzna podający się za policjanta. Mężczyzna powiedział swojej rozmówczyni, że jej konto bankowe jest zagrożone i aby przelała wszystkie pieniądze na podany przez niego rachunek bankowy. Kończąc rozmowę zapewnił, że za dwie godziny pieniądze ponownie wrócą na jej konto. Niestety, tak się jednak nie stało, a poszkodowana straciła blisko 8 tys. złotych.

Przypominamy, że funkcjonariusze Policji nigdy nie proszą o pieniądze. W przypadku odebrania dziwnego telefonu, gdzie rozmówcy próbują zwieść opowieściami o działaniach Policji lub będącej w potrzebie osobie najbliższej, należy zachować spokój i nie ulegać emocjom. Zawsze w takich przypadkach należy poinformować organy ściągania o wszelkich podejrzeniach popełnienia przestępstwa. W razie jakichkolwiek podejrzeń należy skontaktować się z jednostką Policji osobiście lub telefonicznie dzwoniąc na numer stacjonarny znajdujący się na stronie internetowej jednostki. Pamiętajmy, aby przed połączeniem upewnić się, że poprzednia rozmowa została zakończona.

To kilka podstawowych zasad, które policjanci cyklicznie przekazują seniorom przy każdej możliwej okazji. Aby jednak jeszcze bardziej podnieść poziom bezpieczeństwa osób starszych niezbędne jest zaangażowanie społeczeństwa. Mając w rodzinie takie osoby, powinniśmy stale ich uświadamiać o zagrożeniach oraz przypominać o tym, jak nie stać się ofiarą przestępstwa.

ms, A.B.

/ego/