Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Wypadek w Witkach - Apel o zachowanie szczególnej ostrożności na drodze

Data publikacji 12.03.2018

Policjanci wyjaśniają okoliczności zdarzenia drogowego, do którego doszło w piątek kilka minut po 7.00 w miejscowości Witki (gmina Błonie). Ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy wynika, że kierująca mazdą kobieta z nie ustalonych na chwilę obecną przyczyn, w pewnym momencie straciła panowanie nad kierownicą, w wyniku czego uderzyła w przydrożną kapliczkę. Nieprzytomna 31-latka Lotniczym Pogotowie Ratunkowym przetransportowana została do szpitala. Policjanci zwracają się z apelem do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie szczególnej ostrożności na drodze.

W piątek około 7.20 dyżurny komendy w Starych Babicach otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym, do którego doszło w miejscowości Witki (gmina Błonie). Na miejsce udali się policjanci z wydziału ruchu drogowego komendy w Starych Babicach oraz błońskiego komisariatu. Ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy wynika, że kierująca mazdą kobieta z nie ustalonych na chwilę obecną przyczyn, w pewnym momencie straciła panowanie nad kierownicą, w wyniku czego uderzyła w przydrożną kapliczkę. Nieprzytomna 31-latka Lotniczym Pogotowie Ratunkowym przetransportowana została do szpitala.

Policjanci apelują do wszystkich - zarówno do kierowców, rowerzystów, jak i pieszych - o zachowanie szczególnej ostrożności i rozwagi na drodze. Kierowcy powinni pamiętać o tym, aby poruszać się po jezdni z włączonymi światłami i przestrzegać ograniczeń prędkości, a gdy warunki pogodowe są gorsze - zwolnić w myśl zasady, że wolniej znaczy bezpieczniej. Apelujemy o to, by nie szarżować, myśleć, przewidywać zagrożenia. Należy zachować nadzwyczajną ostrożność w pobliżu przejść dla pieszych. Uważajmy też przy dojeżdżaniu do nich. Jeżeli pieszy wejdzie na przejście, kierujący samochodem może nie zdążyć wyhamować.

Szczególny apel kierujemy również do pieszych, aby nie wchodzili bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Nawet na przejściu dla pieszych należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować. Oczywiście to pieszy ma pierwszeństwo na przejściu, ale tutaj zasada ograniczonego zaufania jak najbardziej ma zastosowanie.

Każdy pieszy i rowerzysta powinien również pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby być widocznym. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze będzie się lepiej widocznym dla nadjeżdżającego kierowcy. Przypominamy: od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat. Co prawda przepisy ruchu drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych w obszarze zabudowanym, jednakże w dużym stopniu poprawiają one widoczność. Dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie.

/ego/