Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczeństwo w sieci

W maju i czerwcu w szkołach na terenie powiatu warszawskiego zachodniego odbyły się liczne spotkania z dziećmi i młodzieżą na temat bezpieczeństwa w sieci. Sierż. szt. Marta Dymek odwiedziła Gimnazjum w Dziekanowie Leśnym, Szkołę Podstawową w Ożarowie Mazowieckim, Szkołę Podstawową w Święcicach, Szkołę Podstawową w Łomiankach oraz Borzęcinie Dużym.

Spotkania edukacyjno-profilaktyczne w maju i czerwcu w większości dotyczyły zagrożeń płynących z sieci. Obok całej gamy pozytywnych zastosowań Internetu, pojawiają się również liczne zagrożenia. Policjantka spotykała się z dziećmi ze szkół podstawowych oraz młodzieżą z gimnazjum i poszerzała świadomość uczestników spotkań o zagrożenia związane z korzystaniem z Internetu, a także telefonu komórkowego. W trakcie zajęć dzieci i młodzież usłyszały o wielu zagrożeniach wynikających z korzystania z Internetu, od gier i treści nieodpowiednich dla wieku poprzez kontakty z osobami poznanymi w sieci, aż do przemocy rówieśniczej z użyciem mediów elektronicznych. Uczestnicy spotkań poznali podstawowe formy cyberprzemocy, takie jak nękanie, straszenie, szantażowanie z użyciem sieci, publikowanie lub rozsyłanie kompromitujących informacji, zdjęć, filmów oraz podszywanie się w sieci pod kogoś wbrew jego woli.

Uczniowie w trakcie spotkań oglądali film Fundacji Dzieci Niczyje pt. „Gdzie jest Mimi”. Zajęcia urozmaicone projekcją filmu miały na celu zapoznanie uczestników ze specyfiką cyberprzemocy, a także pokazanie możliwych konsekwencji stosowania przemocy w sieci, zarówno dla sprawcy jak i ofiary. Podczas zajęć przeprowadzonych w szkołach na terenie powiatu warszawskiego zachodniego uczniowie dowiedzieli się jak sobie radzić z przemocą rówieśniczą stosowaną za pośrednictwem sieci, oraz gdzie szukać pomocy. Uczestnicy zajęć poznali numer telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży 116-111, pod który można dzwonić od poniedziałku do niedzieli w godzinach 12:00- 22:00.

Zajęcia w Szkole Podstawowej Nr 2 im. Obrońców Warszawy w Ożarowie Mazowieckim sierż. szt. Marta Dymek przeprowadziła wspólnie z Joanną Grasewicz pracownikiem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Powiecie Warszawskim Zachodnim. Dodatkowym tematem spotkania, w związku ze Światowym Dniem Bez Tytoniu, były zagrożenia zdrowotne wynikające z używania tytoniu oraz konsekwencje prawne osób nieletnich.

/md/

  • Policjantka podczas zajęć z dziećmi
  • Policjantka podczas zajęć z dziećmi
  • Policjantka podczas zajęć z dziećmi
Powrót na górę strony