Aktualności

Dzielnicowy interweniował w związku z uzyskaną informacją o przemocy

Data publikacji 24.09.2021

Dzielnicowy ze starobabickiej komendy uzyskał informację o mężczyźnie stosującym przemoc wobec swoich rodziców. Aby to sprawdzić wspólnie z kierownikiem rewiru udali się do jego miejsca zamieszkania. W rozmowie z pokrzywdzoną mundurowi potwierdzili, że doszło do przestępstwa. Wdrożyli procedurę „Niebieskiej Karty” i dzielnicowy zatrzymał 38-latka. Teraz mężczyzna odpowie za znęcanie się nad osobami najbliższymi.

Dzielnicowy ze starobabickiej komendy uzyskał informację o mężczyźnie, który miał stosować przemoc wobec rodziców. Aby to sprawdzić, wspólnie z kierownikiem rewiru udali się do jego miejsca zamieszkania. Tam w rozmowie z pokrzywdzoną potwierdzili, że dochodzi do przemocy ze strony syna. Policjanci wdrożyli procedurę „Niebieskiej Karty”.

Podczas pobytu funkcjonariuszy na posesji 38-latek powrócił do domu. Jednak, gdy zorientował się, że w środku przebywają policjanci, podjął próbę ucieczki. Nie udało mu się to, bo chwilę później był już w rękach dzielnicowego, który go zatrzymał. Mieszkaniec starobabickiej gminy trafił do policyjnej celi. W tym czasie policjanci zebrali materiał dowodowy, który pozwolił na przedstawienie 38-latkowi zarzutu znęcania się nad osobami najbliższymi. Za popełnienie tego przestępstwa grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Przypominamy, że z punktu widzenia prawa przestępstwo z użyciem przemocy w rodzinie jest ścigane z urzędu. Stosowany jest tutaj najczęściej artykuł 207 kodeksu karnego:

Art. 207 § 1. Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 1a. Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą nieporadną ze względu na jej wiek, stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

§ 2. Jeżeli czyn określony w § 1 lub 1a połączony jest ze stosowaniem szczególnego okrucieństwa, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

§ 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 – 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

podinsp. Ewelina Gromek-Oćwieja