Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczeństwo osób starszych

Data publikacji 22.07.2014

Wczoraj w Ożarowie Mazowieckim dwie kobiety pod pretekstem rozmowy na okoliczność wynajęcia mieszkania weszły do mieszkania starszej kobiety. Wykorzystując jej nieuwagę, skradły 81-latce biżuterię. Oszuści wykorzystują różne sposoby, by wzbogacić się kosztem nieostrożnych lub starszych osób. Często podają się za pracownika administracji, opieki społecznej, czy nawet kogoś z rodziny. Wykorzystują bezradność i samotność, szczególnie osób starszych. Aby uniknąć sytuacji, w której takie osoby mogą stać się ofiarą bezdusznych przestępców, policjanci przypominają kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Coraz częściej spotykamy się z przestępstwami, w których poszkodowanymi są osoby w podeszłym wieku. Związana z tym wiekiem bezradność i samotność stawia niekiedy ludzi starszych jako łatwy cel dla różnych grup przestępczych i oszustw. Odnotowuje się coraz więcej przypadków, kiedy to przestępcy działają w sposób coraz bardziej zuchwały i bez żadnych skrupułów.

Aby uniknąć takiego ataku konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności. Oto kilka przykładowych porad, jak postępować w różnych sytuacjach, by nie stać się ofiarą tego rodzaju przestępstwa:

  • Jeśli ktoś podaje się za pracownika administracji, opieki społecznej, ZUS, PCK, organizacji charytatywnej, Unii Europejskiej itp., zanim go wpuścisz, zadzwoń do organizacji, na którą się powołuje i spytaj, czy taki człowiek miał Cię odwiedzić. Zawsze żądaj dokumentu potwierdzającego tożsamość, oglądaj go bardzo dokładnie.

  • Pamiętaj, że tego typu (prawdziwe) wizyty są poprzedzone odpowiednim komunikatem, np. ogłoszeniem na klatce schodowej, poinformowaniem przez spółdzielnię lub wspólnotę mieszkaniową. Przy czym bądź ostrożny przy zawiadomieniach telefonicznych. Przecież dzwonić może oszust…

  • Nie wierz w nagłe, troskliwe wizyty bliżej nieokreślonych przyjaciół sprzed lat, znajomych, bądź kolegów członków rodziny. Najczęściej są to oszuści, którzy chcą wejść do twego domu i – zwyczajnie - cię okraść.

  • Pamiętaj, że oszuści często proszą o możliwość pozostawienia informacji dla sąsiadki. Gdy pójdziesz po kartkę i długopis, oni mogą wejść do twojego mieszkania.

  • Bardzo często oszuści – działając we dwóch – proszą o sprawdzenie np. przewodów wentylacyjnych, lub kuchenki. Jeden będzie ci towarzyszył odwracając uwagę od drugiego, który w tym czasie będzie okradał mieszkanie.

  • Bądź ostrożny kupując od obnośnych sprzedawców. Zdarza się, że podczas prezentacji dywanu, odkurzacza lub innych przedmiotów, giną twoje pieniądze i biżuteria.

  • Bądź szczególnie ostrożny, jeśli osoba odwiedzająca żąda pieniędzy np. pierwszej raty, bądź zaliczki. Pamiętaj, że zawsze możesz zapłacić później np. przelewem lub na poczcie.

  • Jeśli już wpuścisz oszustów do środka, dokładnie zapamiętaj ich twarze i jak najwięcej szczegółów z ich ubioru. Nie reaguj panicznie. Jeśli będą wiedzieć, że ich zdemaskowałeś, mogą w zrobić Ci krzywdę. Najlepiej idź pod pozorem pożyczenia pieniędzy do sąsiada i tam dyskretnie poproś go o zawiadomienie policji. Jeśli nie masz takiej możliwości po wyjściu oszustów dzwoń na policję. Pamiętaj, że lepiej stracić pieniądze niż życie.

  • Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości poproś o pomoc sąsiada. Towarzystwo osób trzecich zwykle płoszy złodzieja.

  • Będąc w domu zamykaj drzwi wejściowe.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub uzasadnionych podejrzeń, że możecie stać się ofiarą przestępcy należy bezzwłocznie skontaktować się z Policją tel. 997 lub 112.

info: ksp, /ego/

Powrót na górę strony