Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczna podróż - Kontrola autokarów

Data publikacji 01.07.2014

Rozpoczęły się wakacje. Dzieci, po dziesięciu miesiącach nauki, wyjeżdżają na kolonie i obozy, dorośli jadą na urlopy. Dużo czasu spędzimy podróżując, a cześć z nas wybierze aktywny wypoczynek nad wodą. Policjanci przypominają, czego się wystrzegać i na co zwracać uwagę, aby wakacje minęły bezpiecznie.

Zakończenie roku szkolnego to sygnał do wyjazdów rodzinnych i kolonijnych. Duża liczba tragicznych zdarzeń na drogach w miesiącach letnich spowodowana jest zwiększonym natężeniem ruchu w okresie wakacyjnym. Jak co roku, w okresie zwiększonego ruchu turystycznego, policjanci ruchu drogowego w całym kraju będą dbali o nasze bezpieczeństwo. Szczególną uwagę będą zwracali na nietrzeźwych kierujących, przestrzeganie dozwolonej prędkości oraz stosowanie pasów bezpieczeństwa i prawidłowy sposób przewożenia dzieci.

Dobrą i powszechną już praktyką stało się kontrolowanie przez Policję oraz Inspekcję Transportu Drogowego autokarów przewożących dzieci na wypoczynek. Zużyte opony, niesprawne hamulce, braki w przepisowym oświetleniu pojazdu – to niebezpieczne i zarazem najczęstsze mankamenty ujawniane przez te służby.

Warto pamiętać, że o skontrolowanie stanu technicznego autokarów, czy uprawnień kierowców i stan trzeźwości mogą poprosić policjantów także rodzice.

Autokary, które będą sprawdzane na terenie powiatu warszawskiego zachodniego należy zgłaszać z kilkudniowym wyprzedzeniem do dyżurnego Komendy Powiatowej Policji dla Powiatu Warszawskiego Zachodniego z siedzibą w Starych Babicach pod numerem telefonu (22) 752-80-00 lub pisemnie na numer faksu (22) 722-96-23. Zgłoszenie powinno zawierać miejsce, datę i godzinę odjazdu autokaru.

Policja radzi jak bezpiecznie podróżować!

  1. Siadając za kierownicą samochodu zadbajmy o to, by wyjazd stał się przyjemnością, a nie walką o przetrwanie.
  2. Nie należy wyruszać w drogę, gdy jest się zmęczonym lub niewyspanym. Taki stan osłabia refleks, zmniejsza zdolność koncentracji, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do zaśnięcia za kierownicą.
  3. Przez całą drogę kierowca powinien mieć zapięte pasy bezpieczeństwa. Trzeba też zwrócić uwagę, aby rodzina także jechała w pasach, a małe dziecko w specjalnym foteliku.
  4. Gdy pojawi się zmęczenie najlepiej zatrzymać się i zrobić koniecznie kilku lub kilkunastominutową przerwę w kierowaniu.
  5. I oczywiście – noga z gazu ! Pamiętajmy, że najczęstszą przyczyną tragedii na drodze jest jazda z nadmierną prędkością.

Bezpieczny autokar!

  1. Przed wyjazdem zażądaj skontrolowania pojazdu i jego kierowcy przez policjantów ruchu drogowego. Policjanci sprawdzą stan techniczny autobusu, trzeźwość kierowcy oraz wymagane dokumenty.
  2. Jeżeli kierowca, przewoźnik nie chce zgodzić się na kontrolę Policji (szantażuje, straszy, że nie będzie tak długo czekał na Policję, że zrezygnuje z wycieczki) to znak, że coś jest może być nie tak.
  3. Przejścia w autokarze muszą być wolne, co umożliwia szybkie opuszczenie pojazdu w razie ewakuacji (wszystkie bagaże winny być ulokowane na półkach lub bagażniku autokaru).
  4. Należy pamiętać o przestrzeganiu norm czasu pracy kierowcy. W trakcie jazdy należy organizować kilkunastominutowe przerwy na odpoczynek. Postoje te mogą być organizowane wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych. tj. na oznakowanych parkingach. W przypadku wycieczek wielogodzinnych przerwy te należy organizować częściej, a przynajmniej raz zarządzić przerwę dłuższą - około jednej godziny na posiłek.

info: kgp, /ego/

Powrót na górę strony